Gruppetur Malta januar 2012

Malta er ved at blive et godt og eftertragtet feriemål for danske
turister og dykkere. Malta ligger i Middelhavet og med den milde
og varme beliggenhed, er Malta et godt feriemål.

For dykkerne byder Malta på utrolige spændende dyk, da der er masser af flotte klippeformationer, grotter, et utal af flotte og spændende vrag fra blandt andet 2. verdenskrig samt meget klart vand.

Derfor arrangerer Easy Dive også dykkerrejser til Malta. Både som pakkerejser og som gruppeture, hvor der vil være en Easy Dive guide/instruktør med.

Den første gruppetur Easy Dive arrangerer i 2012 er nedenstående, hvor formålet er at komme til Malta og taget IANTD/PADI  Cavern/grotte kurset. Dette kursus er der ikke så mange danske dykkere, der får mulighed for at tage, da der ikke findes ret mange grotter på de klassiske dykkersteder. Læs mere om Cavern kurset i PADI Kursusoversigten i hovedmenuen.

Cavern kurset er et krav for at komme med på de cave/hulekurser, som Easy Dive også arrangerer. Læs mere om disse cave/hulekurser kurser under Tekniske kurser i hovedmenuen eller under turbeskrivelsen i kalenderen til venstre.

Dykkerinformation:
Du kan sagtens deltage på turen uden at tage cavern kurset.
Vi forventer at Cavern kurset tager 2,5 dag afhængig af logistik, vejret mm. Cavern kurset skal booke og betales ved tilmelding til rejsen, hvis du ønsker dette kursus.
Kurset består af teori, 2 dyk i beskyttet vand og 2 åbentvandsdyk.

Der vil være mulighed for natdyk til 15 euro/dyk.

Vi overnatter i hyggelige lejligheder kun 100 meter fra dykkercenteret. Der er eget bad og køkken samt aircondition.

Maden aftaler vi, om vi selv skal lave eller om vi tager ud og spiser.

Krav:
Minimum 25 loggede dyk og PADI Advanced Open Water eller tilsvarende.
Har du ikke PADI Advanced kurset, kan Easy Dive tilbyde kurset med 10% rabat. Kun ifm. betaling til rejsen.
Desuden kræves rigtig gode opdriftskontrolkundskaber, god
håndtering af rullende linehjul og trim.
Derfor skal du på et tjek ud dyk i meget god tid inden turen,
så dine kundskaber kan nå at blive finpudset, hvis der er behov
for dette.

Priser:
Kr. 7195,- Ved minimum 6 personer.

Der gives ikke medlemsrabat på turprisen jvf. klubbetingelserne.

Inkl:
Flybillet
Overnatning på Malta
PADI Cavern kurset og certificering
Transfer fra og til lufthavnen på Malta
6 guidede fun dyk
Leje af flasker, vægt og luftfyldninger til ovenstående
Billetafgift, obl. bidrag til Rejsegarantifonden, diverse lufthavnsskatter

Ekskl.
Rejseforsikring: kr. 390,- Easy Dive sælger Gouda rejseforsikringer
Obligatorisk bidrag til Rejsegarantifonden på kr. 50,-
Afbestillingsforsikring: kr. 440,- (6% af rejseomkostningerne) Skal meddeles ved tilmelding
Transport til og fra lufthavn i Danmark samt på Malta
Dykkerforsikring inkl. trykkammerforsikring skal afklares med eget forsikringsselskab eller spørg Easy Dive for forsikringer
Mad, drikkevarer og lommepenge
Udstyrsleje og andet udstyr udover tank og vægt

Depositum: Kr. 2600,-
Depositum betales ved tilmelding og din plads er ikke reserveret før vi har modtaget dit depositum. Tilmelding til turen efter tilmeldingsfrist er bindende og det fulde beløbet refunderes ikke ved afbud mindre end 2,5 uge før afrejse, men i overensstemmelse med afbestillingsforsikringsbetingelserne, hvis en sådan er tegnet ved tilmeldingen.
Afbud skal ske skriftligt til Easy Dive.
Der henvises til gældende betingelser, som gives ved henvendelse til Easy Dive.
Restbeløb skal være indbetalt til Easy Dive seneste 3 uger før afrejse.
 
Tilmeldingsfrist:
Mandag d. 9. januar 2012, men tilmeld dig allerede nu, så du er sikker på en plads.
Indtil d. 9. januar 2012, er det muligt at lave en uforpligtende tilkendegivelse, om man kunne være interesseret i at deltage på turen. Tilmeldte interesserede vil derefter blive kontaktet for en eventuel tilmelding.

Da denne rute er meget populær, er det efter først til mølle princippet, da der er stor efterspørgsel efter pladserne, så vil du sikre dig en plads på turen, skal du være hurtig.
 
For mere information, kontakt Easy Dive på 40592176 eller salg@easydive.dk

Rejseinformation:
Vi er afsted 8 dage inkl. rejsetid, hvilket giver mulighed for at tage Cavern kurset, se mange af de spændende og flotte vrag eller få flere caverndyk.

Der vil komme flere informationer til de tilmeldte.
Udrejse: Søndag d. 29. januar 2012
Billund: Afgang kl. 5:45
Malta: Ankomst kl. 11:45. Lokal tid

Hjemrejse: Søndag d. 5. februar 2012
Malta: Afgang kl. 12:45 lokal tid
Billund: Ankomst kl. 17:50

Tiderne er opgivet af flyselskabet og Easy Dive kan ikke stilles til ansvar for ændringer, forsinkelser eller følger heraf.
 
Kurser og udstyr:
Der vil være rig mulighed for at tage diverse PADI kurser dernede til fordelagtige priser, da der er dansk PADI instruktør med. Eksempelvis afslutte tage diverse andre specialities. Af specialties kan nævnes dybde, vrag, nat, foto, båd, nitrox med flere.

Desuden vil der være mulighed for at leje udstyr hos Easy Dive til yderst fordelagtige priser.
Vi glæder os til en rigtig hyggelig, spændende og oplevelsesrig tur.

Kurser, ekstra tilkøb og udstyrsleje skal bookes ved tilmelding. Tilkøb derefter kan ikke garanteres.

Teknisk rejsearrangør er Easy Dive. Medlem af Rejsegarantifonden nr. 2203.

Easy Dive forbeholder sig ret til at aflyse eller ændre planlagte ture samt specifikationerne kan ændre uden varsel.
Easy Dive ApS • Gugvej 140 • 9210 Aalborg SØ
Butik: +45 96592176 • Butik: +45 22592170 • Olav: +45 40592176 • salg@easydive.dk