Easy Dives Serviceværksted

Få lavet service eller reparationer i høj kvalitet på dit dykkerudstyr til absolutte lave priser.


Easy Dive har eget autoriseret værksted for førende udstyrsproducenter og har over 10 års erfaring indenfor service og reparationer af al dykkerudstyr.

Det er din garanti for service i høj kvalitet udført af uddannede servicemedarbejdere.



Vi er uddannet til at lave service og reparationer på

- Regulatorsæt

- Veste/BCD inkl. Mares HUB m. Airtrim.

- Våddragter

- Tørdragter

- Pålimning af manchetter, hætte, støvler, lynlåse, lommer mm

- Påsyning af lommer på både våddragter og tørdragter

- Trykprøvning, rensning, tumbling og service på flasker

- Batteriskift

- Trykprøvning af dykkercomputere og ure

- Diverse modifikationer og reparationer på dragter

- O2 service af relevant udstyr


Der kan forekomme yderligere service og omkostninger ved eksempelvis frostsikringskit, specielle konsoller, computere, andet ekstraudstyr og ved dårligt vedligeholdt udstyr samt prisen afhænger af model.

Dette vil dog blive nævnt ved indlevering eller i løbet af servicen, hvor kunden kontaktes, så kunden undgår ubehagelige økonomiske overraskelser ved afhentning.


Easy Dive har eget autoriseret serviceværksted og er årligt på de nødvendige kurser for at kunne lave service på dit udstyr. Easy Dive har servicepersonale, der er uddannet i og certificeret til at lave service på de fleste mærker.

Desuden er Easy Dives servicepersonale uddannet til at oxygenservicere dykkerudstyr.

Et udstedt autorisationscertifikat er din garanti for at serviceværkstedet har uddannet og autoriseret servicepersonale.

Spørg efter certifikatet, så du er sikker på, at det er et autoriseret værksted. Det er DIN garanti for godkendt service!

Generel håndtering af service hos Easy Dive
- Ved indlevering af udstyr til service bliver der udfyldt et serviceskema med alle relevante oplysninger om det indleverede, kontaktinformation, hvad der er aftalt og til hvornår

- Ved bortkomst eller tyveri, har Easy Dive alle informationer om udstyret inkl eventuelt serienummer, hvilket gør det nemt at efterlyse udstyret eller give de rette oplysninger til forsikringsselskabet 

- Kunden får efter endt service et logkort med på det pågældende udstyr, så man kan se, hvornår og hvad der er lavet på udstyret samt næste anbefalet servicetidspunkt og eventuelle bemærkninger

- Defekte og udskiftede dele kan kunden få med i ubrugelig tilstand, så effekterne ikke ved en fejl kan blive sat i noget udstyr igen. Kassation kan ske mens kunden ser på det, så den originale tilstand kan ses ved selvsyn

- Vi har en maksimum tid på service på 2 uger fra indlevering. Afvigelser kan forekomme i ferie, ved længerevarende ture mm. samt ved bestilling af specielle reservedele. men vi bestræber os på at undgå dette og kunden vil blive gjort opmærksom på dette ved henvendelse eller indlevering, hvis muligt

- Vi ringer altid til kunden, så snart udstyret er serviceret og dermed er kunden fri for at bekymre sig om, hvornår udstyret er færdigt. Vi bestræber os for at have udstyret færdigt meget før de 2 uger

- Vi ringer altid, hvis der kommer uforudsete omkostninger, der ikke er aftalt og skifter ikke før dette er aftalt med kunden og kunden kender prisen. Dermed undgår kunden ubehagelige økonomiske overraskelser ved afhentning.

 

- Metaldele rengøres skånsomt i ultralydsbad
Vi har batterier til de fleste dykkerure og dykkercomputere på lager. Kontakt os for nærmere oplysninger om batteriskift på netop din dykkercomputer eller dykkerur.

Kontakt Easy Dive for yderligere informationer og priser - Vi laver også gerne klubaftaler og mængdeaftaler med rabatordninger.
 
Bemærk:
Der gøres opmærksom på, at der kan forekomme tilfælde, hvor slanger, konsoller, bolte, skruer, splitter, gummi- og plastikdele mm. brækker under servicen eks. pga. fastsidning.
Dette hæfter kunden for. Grunden kan være manglende årligt eftersyn, for dårlig vedligeholdelse, tidligere forkert adskillelse eller lignende.
Der kan komme ekstraomkostninger ved meget dårligt vedligeholdt udstyr, meget belægninger, slid eller ælde samt ved ældre/visse modeller. Eks. Oceanic Jetstream, Aqualung eks. Artic, Poseidon, Atomic, Scubapro, Apeks samt ved de fleste ældre modeller samt modeller med silikonekit og andet specialtilbehør. Dette vil kunden få at vide ved indlevering samt i løbet af servicen.
Easy Dive ApS • Gugvej 140 • 9210 Aalborg SØ
Butik: +45 96592176 • Butik: +45 22592170 • Olav: +45 40592176 • salg@easydive.dk