Easy Dives heldagsdykkerture

Easy Dive arrangerer heldagsdykkerture, hvor vores filosofi er at vi vil hellere køre efter kvalitative dykkersteder end at bruge en hel dykkerdag på de ofte dykkede steder eller hvor forholdene ikke er ideelle til heldagsdyk.

Da vi ikke er herre over vind og vejr, kan det planlagte dykkersted ændres på selve dagen, men herunder kan du se de dykkersteder, der kan vælges blandt.
Desuden laver vi nogle gange heldagsdykkerture til nye steder for at udvide vores antal af dykkersteder og for at variere dykkene.

Afhængig af dykkerstedet, vil der være rigtig gode forhold til at tage PADI Advanced kursus eller diverse specialities. 

Afhængig af vejret tager vi også grill og grillmad med, hvor der betales et lille ekstra beløb, med mindre det indgår specifikt i turprisen.

Praktiske oplysninger:
Udstyrsleje: Komplet udstyr med semitørdragt og 1 flaske: 250 kr pr. dag
Evt. leje af hovedlygte, backuplygte inkl. batterier: 75 kr. pr. dag
Evt. leje af undervandsscooter: 75kr/dyk. Kræver DPV certifikat

Deltagerbetingelser:
Afbud: Uanset årsag, tilbagebetales turafgiften ikke, hvis man melder fra efter tilmeldingsfristen. Er turafgiften ikke betalt, vil den stadig blive opkrævet, hvis der meldes afbud efter tilmeldingsfristen.

Ved tilmelding til vore ture, accepterer man, at den planlagte destination, indhold mm. kan ændres uanset årsag eller man ikke får de forventede dyk pga. eks. dykkerforholdene eller dykkerens egen formåen. Turafgiften, udstyrsleje mm. refunderes ikke i disse tilfælde.

Din plads er ikke reserveret til dig, før vi har modtaget din betaling.

Transport, mad, drikkevarer mm. er ikke med i turprisen med mindre andet er angivet.

Aflyser Easy Dive turen eks. pga. vejret, tilbagebetales pengene ikke for turafgift, evt. udstyrsleje mm, men de haves dermed til gode til en tilsvarende eller lignende tur og evt. udstyrsleje. Der ydes ikke godtgørelse for evt omkostninger den enkelte deltager måtte have haft for at deltage eller planlægge en aflyst tur.

Bådture gennemføres af Easy Dive Club.

Tilmeldingsfrist: Normalt senest 6 hverdage før, med mindre andet er angivet, hvor der også oplyses, om der skal lejes udstyr og/eller tages kurser.
Mødested: Gugvej 140, Aalborg SØ hvis andet ikke aftalt/angivet.
Betaling af udstyrsleje sker ved tilmelding eller på dagen.
Deltagelse på dagsturene koster typisk kr. 75 til 150,- pr. dag, men kan afvige, hvilket vil blive oplyst. Der kan forekomme udgifter til transport.

Det er et krav på alle vores bådture, at man som minimum har en oppustelig overfladebøje/dekobøje pr. makkerpar. Har man ikke en bøje, kan denne købes hos Easy Dive.

Nedenstående er bare et udpluk af de mange dykkersteder, som Easy Dive arrangerer ture til.

Ærtebølle
Ærtebølle er et perfekt sted at dykke på grund af den lave dybde, flotte og varierende dyreliv, hvor der er set store hummere, de meget sjældne lungegobler og fisk af forskellige art.

Bunden er spændende varierende stenbund med små stenrev og store sten, der er flot bevokset og som danner skjulesteder for store fisk og hummere. Ideel til nyuddannede til at få deres erfaringsdyk.

Kom med på denne hyggelige og oplevelsesrige dykkertur.

Turpris:
Pris medlem/ikkemedlem: Kr. 75,-/kr. 100,-
Bliv medlem af Easy Dive Club

Djursland - Elsegårde og Klokkegrunden med Båd
På denne tur sejler vi ud i båd til de flotte tangskove, der findes i farvandet mellem Elsegårde og Hjelm. Vi dykker enten på den flade bund eller på den skrånende bund ved Klokkegrunden, hvor der er plateuer ned til 25-30 meters dybde. Tangskoven og dyrelivet her er utrolig flot og der er set masser af fladfisk, ål, stenbider, taskekrabber og meget andre spændende dyr. Utroligt flot dykkersted. der bestemt er turen værd.

Tangskovene ligger også på 5-10 meters dybde, så der er dybder for ethvert ønske.

Skal du deltage på turen, kræves bådspeciality certifikat samt egen oppustelig overfladebøje/dekobøje, så du kan markere dig, når du ligger i overfladen og vil hentes og ses. Du kan købe din overfladebøje/dekobøje hos Easy Dive.

Vil du fange fisk, skal du i følge lovgivningen have gyldigt fisketegn. Easy Dive fører ikke tilsyn med gyldigt fisketegn. Det vil være en god ide at have eget fangstnet. Kan købes hos Easy Dive.

Er vejret godt, tager vi grillen med. Man sørger selv for sin egen grillmad og drikkevarer. Snask, service og grill sørger vi får.

Turpris:
Pris medlem/ikkemedlem: Kr. 325,-/kr. 350,-
Bliv medlem af Easy Dive Club

Djursland - Sangstrup Klit
Store torsk, fladfisk og kridtbund med en masse flotte begroninger og huler, hvor der kan gemme sig spændende fisk.
Ideel til undervandsscootere og det vil være oplagt at tage PADI Advanced eller et af de mange PADI Specialities som eksempelvis det spændende og underholdende undervandsscooter speciality.

Pris medlem/ikkemedlem: Kr. 125,-/kr. 150,-
Bliv medlem af Easy Dive Club

Djursland - Fornæs
Minder meget om Sangstrup Klit med store torsk, fladfisk og kridtbund med en masse flotte begroninger og huler, hvor der kan gemme sig spændende fisk.
Ideel til undervandsscootere og det vil være oplagt at tage det spændende og underholdende undervandsscooterspeciality.

Pris medlem/ikkemedlem: Kr. 125,-/kr. 150,-
Bliv medlem af Easy Dive Club

Saltfabrikken - Mariager Fjord
Oplev den muslingebelagte bund og er du heldig kan du se store fladfisk og ål.
Ideel til undervandsscootere og det vil være oplagt at tage det spændende og underholdende undervandsscooterspeciality. Du kommer langt omkring og får set en masse uden at blive træt.

Pris medlem/ikkemedlem: Kr. 75,-/kr. 100,-
Bliv medlem af Easy Dive Club

Aggersund
Aggersund er altid utroligt flot og der er utrolige flotte bevoksninger på de store sten rundt om bropillerne.
Der er set hummere, torsk og sæler ved Aggersund.
Desuden findes der en helt bestemt art krabber, som svømmer efter alt, hvad der er farvestrålende. Det er ofte set, at de små krabber svømmer efter octopusser eller svømmer op og sætter sig på flasker, finner mm.
Ideel til vandscootere og oplagt til at tage det spændende og underholdende undervandsscooterspeciality.

Pris medlem/ikkemedlem: Kr. 75,-/kr. 100,-
Bliv medlem af Easy Dive Club

Rønbjerg
Rønbjerg er altid utroligt flot og der er utrolige flotte bevoksninger på de store sten, der ligger spredt på sandbunden.
Der er mange hummere, lungegobler, knivmuslinger og sæler ved Rønbjerg. Under de store sten er der ofte hummere og især ved Rønbjerg er der utrolig mange hummere. Fordelen ved Rønbjerg er, at der stort set ingen strøm er og sigten er ofte meget god, hvis vinden er i den rigtige retning.
Ideel til vandscootere og oplagt til at tage det spændende og underholdende undervandsscooterspeciality.

Pris medlem/ikkemedlem: Kr. 75,-/kr. 100,-
Bliv medlem af Easy Dive Club

Vraget Freja
Det godt og spændende vrag af en slæbebåd, som ligger på ca. 23 m. dybde og stikker ca. 5 meter op over bunden.
Vraget er ca. 20 meter langt, bygget af stål og nemt at dykke på. Dog kan der forekomme strøm.
Det er et krav, at man har overfladebøje i tilfælde af, at man skulle drive lidt væk.
Ofte kombineres et dyk på Freja med et dyk på korallerne ud for Frederikshavn.

For at deltage på disse ture kræves PADI bådcertifikat og PADI vragcertifikat eller tilsvarende. Har du ikke dette, kan du tage kurserne på disse ture. Læs mere om kurserne i PADI kursusoversigten i hovedmenuen.

Det er et krav på alle vores bådture, at man som minimum har en oppustelig overfladebøje/dekobøje pr. makkerpar. Har man ikke en bøje, kan denne købes hos Easy Dive. Desuden er det et krav, at man har kniv med, når der dykkes på vrag. Desuden vil en lygte være at anbefale. Begge kan købes hos Easy Dive.

Pris medlem/ikkemedlem: Kr. 360,-/kr. 400,-
Bliv medlem af Easy Dive Club

Vragsafari med båd
Disse ture går til forskellige spændende vrag i Kattegat. Der er rig mulighed for at tage et PADI vrag- eller bådkursus på disse ture. Læs mere under PADI kurser. Bemærk, at prisen for denne tur dækker turomkostninger og dermed betales der ikke for selve transport i båden.
Vi sejler eksempelvis ud til Faros, der er en stor tysk coaster, hvor toppen af vraget ligger på ca. 20 m. Et utroligt flot og spændende vrag. Desuden laver vi vragture til andre spændende vrag i Vesterhavet og Kattegat.
Der er begrænset antal pladser på denne tur, så tidlig tilmelding anbefales.

For at deltage på disse ture kræves PADI bådcertifikat og PADI vragcertifikat eller tilsvarende. Har du ikke dette, kan du tage kurserne på disse ture. Læs mere om kurserne i PADI kursusoversigten i hovedmenuen.

Det er et krav på alle vores bådture, at man som minimum har en oppustelig overfladebøje/dekobøje pr. makkerpar. Har man ikke en bøje, kan denne købes hos Easy Dive. Desuden er det et krav, at man har kniv med, når der dykkes på vrag. Desuden vil en lygte være at anbefale. Begge kan købes hos Easy Dive.
 
Pris medlem/ikkemedlem: Kr. 360,-/kr. 400,-
Bliv medlem af Easy Dive Club

Dykning ved Limfjordtunnellen med båd
Dyk ovenpå Limfjordstunnellen. Der er store sten, hvor der ofte gemmer sig store hummere under, samt der kan være ål og andre spændende fisk. Nogle gange kan der være lidt strøm, men turen er ideel til at tage strøm- eller bådkursus. Læs mere under PADI kurser. Bemærk, at prisen for denne tur dækker turomkostninger og dermed betales der ikke for selve transport i båden.

Det er et krav på alle vores bådture, at man som minimum har en oppustelig overfladebøje/dekobøje pr. makkerpar. Har man ikke en bøje, kan denne købes hos Easy Dive.

Der er begrænset antal pladser på denne tur, så tidlig tilmelding anbefales.
 
Pris medlem/ikkemedlem: Kr. 270,-/kr. 300,-
Bliv medlem af Easy Dive Club

Kongshavn - Mariager Fjord
Dyk blandt resterne af biler og hvad der ellers er smidt i vandet.
Ideel til vandscootere og oplagt til at tage det spændende og underholdende undervandsscooterspeciality, så du får set alle de ting, som er blevet smidt i havnen.

Pris medlem/ikkemedlem: Kr. 75,-/kr. 100,-
Bliv medlem af Easy Dive Club

Stinesmindevraget Mariager Fjord
Stinesminde byder næsten altid på gode dyk, da der som regel er god sigt og sjælden strøm. Desuden har du mulighed for at dykke på det berømte og sagnomspundne Stinesmindesvrag.
Ideel til vandscootere og oplagt til at tage det spændende og underholdende undervandsscooterspeciality, så du hurtigt kommer hen til vraget.

Pris medlem/ikkemedlem: Kr. 75,-/kr. 100,-
Bliv medlem af Easy Dive Club
 
Kuttervraget ved Stinesminde Mariager Fjord med båd
Stinesminde byder næsten altid på gode dyk, da der som regel er god sigt og sjælden strøm. Desuden har du mulighed for at dykke på det berømte og sagnomspundne Stinesmindesvrag efter kuttervrag. Altså får du dyk på 2 forskellige vrag. Ideel til vragkursus. Der bruges gummibåd til at komme ud til kuttervraget og der kan kun tages vragkursus på kuttervraget. På denne tur kan der tages vrag- eller bådkursus. Læs mere under PADI kurser. Bemærk, at prisen for denne tur dækker turomkostninger og dermed betales der ikke for selve transport i båden.
Der er begrænset antal pladser på denne tur, så tidlig tilmelding anbefales.

Det er et krav på alle vores bådture, at man som minimum har en oppustelig overfladebøje/dekobøje pr. makkerpar. Har man ikke en bøje, kan denne købes hos Easy Dive. Desuden er det et krav, at man har kniv med, når der dykkes på vrag. Desuden vil en lygte være at anbefale. Begge kan købes hos Easy Dive.
 
Pris medlem/ikkemedlem: Kr. 270,-/kr. 300,-
Bliv medlem af Easy Dive Club

Bulbjerg - Vesterhavet
Her findes taskekrabber, fladfisk og det er utroligt spændende at dykke rundt blandt de store store formationer, der udgør resterne af den store søjle, der hævede sig langt op over vandet for nogle år siden. Utroligt flot og spændende dyk.

Pris medlem/ikkemedlem: Kr. 100,-/kr. 150,-
Bliv medlem af Easy Dive Club

Molen ved Hanstholm
Her er der set blæksprutter og store torsk samt masser af taskekrabber og fladfisk. Virkeligt et flot og spændende dyk, hvis vejret er med os.

Pris medlem/ikkemedlem: Kr. 100,-/kr. 150,-
Bliv medlem af Easy Dive Club

Molen ved Nr. Vorupøre
Du har mulighed for at samle blylodder, fange taskekrabber og fladfisk. Kræver fisketegn.
Er vejret godt, tager vi grill med og griller på stranden. Vi tager også kogegrej med, så vi kan smage på de lækre friskfangede krabber.
Da dykkerstedet er meget følsom overfor vejr og vind, kan vi blive nødt til at finde et alternativt sted at dykke.

Pris medlem/ikkemedlem: Kr. 100,-/kr. 150,-
Bliv medlem af Easy Dive Club

Silkeborgsøerne
Har du hørt dykning i Silkeborgsøerne. Hvis du har, ved du også hvilke spændende oplevelser der venter. Store geder, der gemmer sig under de store trærødder, muslinger og tabte genstande. I følge gamle beretninger, smed tyskerne en masse ting i søerne da 2. verdenskrig sluttede, så måske er du heldig at finde noget spændende.
Desuden er det måske første gang du har mulighed for at dykke i en ferskvandssø.

Pris medlem/ikkemedlem: Kr. 100,-/kr. 150,-
Bliv medlem af Easy Dive Club

Natomolen - Djursland
Natomolen er et populært dykkersted, hvor der sjældent er strøm og der er en god dybde. Du kan se masser af krabber, fladfisk og andre spændende ting.
Ideel til vandscootere og oplagt til at tage det spændende og underholdende undervandsscooterspeciality.

Pris medlem/ikkemedlem: Kr. 100,-/kr. 150,-
Bliv medlem af Easy Dive Club

Marselliesborg Lysbådehavn – Århus
Altid masser af liv at kigge på lang stenene, hvor der gemmer sig store ål og andre fisk.
Ideel til vandscootere og oplagt til at tage det spændende og underholdende undervandsscooterspeciality.

Pris medlem/ikkemedlem: Kr. 100,-/kr. 150,-
Bliv medlem af Easy Dive Club

Lillebælt
Lillebælt byder på mange gode dykkersteder, hvor der er forhold for enhver smag. Der er rig mulighed for at få nogle gode og spændende dyk, da der er masser af liv og spændende skråninger. Der er masser af fladfisk, torsk og andre kendte fisk samt krabber, sønellikker mm.

Stederne er optimale til at tage sit PADI Advanced kursus og diverse PADI Specialties som eksempelvis dybdedyk, multilevel, strøm, navigation, undervandsscooter, natdyk og mange andre spændende kurser.

Kunne du eksempelvis forestille dig at sejle med scooter rundt om bropillerne på en gamle Lillebæltsbro med en sigt på op til 20-25 meter.

Lervæggen ved Ammoniakhavnen på Nyhavevej. Stedet byder på mange fladfisk, sønellikker og søanemoner samt en dybde for enhver smag. Også ofte perfekt til strømdyk og opdriftskontrol og meget andet.

Altid masser af liv at kigge på langs stenene, hvor der gemmer sig store ål og andre fisk.
Ideel til vandscootere og oplagt til at tage det spændende og underholdende undervandsscooterspeciality.

Pris afhænger af turens varighed. Spørg i butikken.

Nye dykkersteder
...

Sikkerhed:
Easy Dive har altid oxyboks, førstehjælpskasse, mobiltelefon, dykkerbøje og -flag med.

For yderligere information og tilmelding kontakt venligst Easy Dive. 

Forbehold og betingelser:
Easy Dive forbeholder sig ret til at opkræve turafgift, kursusafgift samt andre udgifter, der ellers skulle være betalt af kunden, når der meldes afbud efter tilmeldingsfristen fra kunden side uanset årsag. Også selv om kunden booker sig på igen. Gentages dette flere gange, kan kunden blive nødt til at betale forud for kommende aktiviteter.

Dette accepterer kunden automatisk ved tilmelding.

Vores tur- og kursuskalender vil løbende blive opdateret, så hold øje med siden eller tilmeld dig vores nyhedsbrev i hovedmenuen.

Easy Dive forbeholder sig ret til at aflyse eller ændre planlagte ture, kurser samt specifikationerne kan ændre uden varsel.

Easy Dive ApS • Gugvej 140 • 9210 Aalborg SØ
Butik: +45 96592176 • Butik: +45 22592170 • Olav: +45 40592176 • salg@easydive.dk